Categories
Ref: medium

NFT ve DİJİTAL SANAT: Sanat ve Teknoloji Çılgın Bir Noktada Birleştiği Yer | by Sumeyra Teymur

Aldığınız veya sattığınız en saçma şey neydi? Ben manasız teknolojik zımbırtılar alıyorum. Peki aldığınız en pahalı şey neydi bugün kadar? Ev, araba, ya da çok pahalı bir yüzük, bir çanta? Bir twite 3 milyon dolar verir miydiniz?

Jack Dorsey tarihte attığı ilk twiti dijital eser olarak 2,9 milyon dolara sattı. Sizze bundan daha çılgın bişey söyleyeim: Beeple isimli sanatçının yaptığı dijital bie çalışma 69 milyon dolara satıldı. Sadece tweet veya çizimler değil, her şey satılıyor NFT pazarlarında. Örneğin; Krista Kim’in “Mars House” Adını verdiği fütürist dijital ev 500bin dolara satıldı.

NFT teknolojisini daha sonra detaylı anlatacam ama açılımı Non Fongible Token, yani değiştirilemez jeton. Bu teknoloji bir çeşit şifreleme veya sertifikalama gibi birşey. Etherium kripto altyapısını kullanıyor ve block chain teknolojisine bağlı. NFT kullanarak herhangi bir dijital varlığı satabilirsiniz. Yani bu bir twit, bir gif, bir animasyon veya bir video olabilir. Satışlar tamamen cripto olarak yapılıyor ve alışverişlerde dolar değil etherium kullanılıyor.

Tabi şunu merak ediyoruz. Bu insanlar bu eserlere neden bu kadar para veriyorlar? Çünkü bu değişimin başlangıcı. Sanat ile teknolojinin inanılmaz bir noktada bir araya gelmesi. Sanatın çok yakın zamanda dijitalleşeceğini biliyordum ama bu şekilde olacağını asla tahmin etmemiştim. Önümüzdeki dönemde çok daha çılgın şeyler olacağını bekliyoruz.

Detaylar videoda 👇👇👇👇

Youtube kanalıma abone olun: https://bit.ly/3sbtY5J

Beni instagram’da bulabilirsiniz: https://www.instagram.com/smoshka/

Beni tiktok’ta bulabilirsiniz: https://www.tiktok.com/@sumeyrateymurSource link

About Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *